Хотілося б написати про щось айтішне, тим більш є зараз цікава тема, і не одна – але доведеться написати про трохи більш актуальні речі.
Отже, на сьогодні, 29 листопада, маємо таку картину по відключенням:
Пєчалька, звісно, але я готувався заздалегіть, тому не все так погано.
Про що буде мова сьогодні:
- електроживлення квартири: як в мене працює опалення/холодильник, освітлення, інтернет
- безпека: як себе убезпечити від пожежі
- вода: тут просто – тримаємо запас
Звісно, багато залежить від дому/квартири. Якщо у вас взагалі приватний будинок – то ставимо генератор, і не знаємо біди.
Але якщо це багатоквартирний будинок – то тут вже питання.
І теж саме стосується опалення і води: на щастя в мене в ЖК опалення газове, котел, плюс ще я водопостачання у ЖК власне, а не від загальної мережі.
Це вже не перший пост на цю тему:
- Linux: збереження заряду батареї ноутбуку: зараз мені вже не дуже актуальний, бо є купа зарядних станцій і павербанків, але все ще може бути корисним
- Networking: коли немає світла – модем 4G ZTE + зовнішня антена: вже теж не дуже актуально, бо є гігабітний GPON, але на випадок, якщо провайдер “здохне” – то доведеться розчехляти ці девайси
- Підготовка до зими 2022-2023: інтернет, електрика, опалення, їжа та вода: перший пост по темі, як я готувався тоді
- Підготовка до зими 2023-2024: електрохарчування: наступна зима, знов готуємось
- Підготовка до зими 2024-2025: ДБЖ, інвертори, та акумулятори: дуже непоганий вийшов матеріал – розбирався з типами зарядний станцій та акумуляторів аби себе забезпечити при блекаутах
- Готуємося до сезону блекаутів 2024–2025. Гайд з ДБЖ, акумуляторів і зарядних станцій: цей жеж пост на Dou.ua, вперше там публікувався – трохи перероблена професійним редактором версія, плюс купа корисних коментарів від більш знаючих людей
- EcoFlow: моніторинг з Prometheus та Grafana: теж корисна штука, якщо маєте EcoFlow
Зміст
Електроживлення квартири
Коли я готувався до цієї зими, то довго не міг вирішити – що ж брати? Зекономити, і взяти просто акумулятори + ДБЖ, чи купити зарядну станцію від “народних умільців”, або психанути – та купити EcoFlow?
Власне в пості Підготовка до зими 2024-2025: ДБЖ, інвертори, та акумулятори саме про це і йде мова, і трохи розібравшись з темою я вирішив не економити, і просто купив EcoFlow.
В мене дві квартири – одна однокімнатна, як “офіс”, і друга трикімнатна – для родини.
Вдома, тобто у “сімейній” квартирі я поставив станцію EcoFlow DELTA Pro 3600 Вт⋅год з LiFePO4:
При роботі котла опалення + холодильника споживається близько 280 Вт/годину, і цієї станції має вистачити на 12-15 годин роботи. А враховуючи швидкість зарядки EcoFlow в пару годин – цілком нормальний варіант:
В “офісі” ж в мене стоїть EcoFlow Delta Max 2000 2016Wh, і на резерв – саморобна станція, куплена на OLX (не рекомендую, але працює з 2023):
АВР – Автомат Введення Резерву
Якщо “офіс” в мене однокімнатна квартира, і там я обійшовся кабелями з балкону, які йдуть на кухню і в робочу кімнату, то в 3к квартирі це було б, по-перше, дуже не зручно – десятиметрові кабеля через всю квартиру, по-друге – там хотілося мати нормальне освітлення і роботу розеток, тим більш вдома є дитина.
Тому ще влітку я встановив там АВР, який автоматично переключає живлення квартири на EcoFlow, коли в загальній мережі пропадає напруга.
Виглядає це ось так:
Тут зверху – звичайний ЗУБР з автоматами, на нього заходить лінія живлення з будинку.
А під ним – вже сам АВР: з розетки в ньому йде кабель живлення до EcoFlow, а з EcoFlow ще один назад до АВР, і вже від нього живиться квартира.
Це просто чудова штука, рекомендую, хоча обійшлася вона мені в 16.000 гривень. Якщо комусь треба – то пишіть в Telegram, дам контакт майстра (до речі, служить в ППО Київської області).
Холодильник – режим Eco Friendly (LG)
Але при таких відключеннях, як сьогодні, коли світла не буде майже добу – доводиться вже економити, і тут я вперше спробував функцію Eco Friendly в холодильнику LG:
Вона обмежує споживання електроенергії, і дуже відчутно – замість ~120 Вт/г холодильник забирає близько 60-80.
При цьому він підвищує температуру в морозильнику з -20 до -15, і в самому холодильнику з +3 до +7.
Крім того, в холодильники купив Акумулятор холоду Кемпінг IcePack, аби довше підтримувати холод всередині.
Котел опалення: термостат
Ще одна дуже корисна штука, яка прям маст хев всім, у кого опалення газовим котлом – це термостат, я собі брав Computherm Q7 RF:
Тут на стіні приймач, і з нього йдуть команди на сам котел:
По-перше, такий термостат програмується на різні режими в різні години доби: на ніч можна поставити 18-20 градусів, на ранок – 21-22, вдень, поки нікого немає вдома – знов 18, а ввечері, перед поверненням всіх додому – знов до 21-22.
Це відчутно економить витрати електроенергії на роботу котла опалення, який теж їсть немало – 100-120 Вт/г. Ну і рахунок за газ буде трохи меншим.
Ноутбуки та павербанки
Знов-таки, коли вже доводиться прям сильно економити – то ноутбуки я переключаю на живлення від павербанок або менших зарядний станцій.
Наприклад, в мене ще з 2023 є станції Kseon 168 від Kseonics Technology на 160.00 mAh, до яких через Автомобільний зарядний пристрій Baseus можна підключити Type-C, а його до ноутбука:
Або використати звичайний павербанк, який зможе видати 30+ ват потужності, наприклад в мене є парочка 30000 mah 65W 6A Baseus PowerBank, або ось такі китайські:
До них ще докупав пару маленьких інверторів на 150 ват – телевізор від них працює без проблем.
Загалом моя “колекція” павербанок виглядає так:
Інтернет
Благо, в Україні вже давно багато де є GPON, і в моєму селі, на щастя, теж, тому ще в кінці 2022 я собі підключив таку оптику.
Єдине, що для неї треба – це живити сам ONU (медіаконвертор) та роутер.
Для дому я купив ДБЖ для роутеру UPS DC1018P (на AliExpress можна взяти рази в два дешевше, ніж на Rozetka, але і чекати довго, і якщо прийде Укрпоштою – то ну його до біса), тримає 8-10 годин:
А в офісі ONU живиться або від павербанки:
Або від Step4Net UPS-18W, і такий жеж стоїть в кімнаті для роутера – але його вистачає години на 4 роботи:
Освітлення
Для квартири ще в минулі роки купив лампи на акумуляторах Yeelight Xiaomi з магнітами:
Вони з датчиком руху, класна штука.
Така ж висить над дверима:
Також в квартирі і на сходах в парадному розвісив ось такі світильники – Motion Sensor LED Night Light:
Ще класний варіант LED-стрічка, наприклад – така, але я (поки що) не брав, бо вистачає того, що є.
Пожежна безпека
Я прям дуже боюся, що все це щастя загориться, тим більш в мене з 2022 досі на балконі стоять звичайні AGM-акумулятори, тому подумав про безпеку.
Вогнегасники
Першим ще в 2022 купив звичайні порошкові вогнегасники ВП-3 – брав відразу дві штуки, бо не факт, що з першого разу вийде правильно його використати:
Автоматичні вогнегасники
А в цьому році пішов далі, і поставив автоматичні вогнегасники AFO Fire Ball:
Вони всередині заповнені порошком, який розкидується навкруги, коли до вогнегасника доходить полум’я.
Ось тут є ефектне відео того, як це працює.
Датчики диму
Ще купив датчики диму CoVi Security, які вміють слати альорти на мобільний телефон:
На телефоні виглядає якось так:
Тестив, підпалюючи тряпку – працює.
Вода та водопостачання
Тут мені дуже повезло з ЖК, бо у нас власні скважини з насосами. Для них є окремий генератор, але він працює 2 рази на добу по 3-4 години, і буває, що не вмикають зовсім.
Тому в будь-якому випадку тримаю вдома запас води технічної, 2 бутилі по 20 літрів, і питної, теж 2х20 літрів.
На додачу ще в минулі роки купував ось такі рукомийники Litolan:
Ну і останнє, що теж купував ще в 2022 – це звичайний чайник на плиту, аби не садити EcoFlow з електрочайником (тим більш тоді ще EcoFlow в мене не було):
Начебто все розказав з цікавого-корисного.
Чекаю включення світла, аби зарядити станції)