RTFM: День народження – 12 років. Що нового?

Автор |  02/09/2023
 

В 2022 із зрозумілих причин пропустив День народження блогу, але давайте у 2023 про це згадаємо.

В цьому році нам вже цілих 12 років! ^_^

День народження рахую з дати реєстрації самого домену:

Domain Name:RTFM.CO.UA
Created On:14-Aug-2011 09:40:17 UTC

Останній День народження записував в пості RTFM: День рождения и годовщина – 10 лет. Обзор изменений, і найголовніше, що змінилось з того часу – це українська мова блогу.

На жаль, більшість постів залишаються на рос. мові, бо перекласти 2000 постів просто фізично не вийде.

Попередні пости про Дні народження:

Хостинг і сам блог

Блог працює на WordPress – “так склалося історично”, і насправді він цілком влаштовує – все працює добре, море плагінів і можливостей кастомізації.

Хостинг – досі Digital Ocean.

Сьогодні переїхав з PHP 7.3 на 8.3 – і все добре, тільки поламалось декілька плагінів, і, на жаль, мій улюблений Simterm, який дозволяв красиво виводити консольні команди в постах.

Тепер старі пости будуть трохи некрасиві:

Написав девелоперу, може все ж пофіксить, хоча судячи з того, що останній раз плагін оновлювався 3 роки тому – то навряд чи.

Мови блогу

З 2012 пости писалися руською. Перший пост англійською з’явився о 2019, а українською – о 2022. Того ж року дефолтна мова блогу була переключена з рос. на українську.

Статистка постів, включаючи чернетки:

  • рос: 2,154
  • англ: 302
  • українська: 119

Коли додавав українську – робив опитування на тему “На якій мові вести блог”, і результат опитування був 50/50.

Але, як виявилося, переглядів українською майже втричі більше, ніш рос:

Тож врешті-решт вирішив, що не варто витрачати час на третій переклад, і тепер всі нові пости додаються українською та англійською мовами.

Статистка блогу

Взагалі, трафік дуже просів – якщо наприкінці 2021 було понад 5.000 відвідувачів, до зараз менше 1000.

Статистка по країнам – в топі Україна, другою йдуть Сполучені Штати:

На Cloudflare дропається трафік з білорусі та рф, але все одно якось є.

Стара тема оформлення блогу

Колись, до 2016, блог виглядав так:

Як я пишу в блог?

Часто питають – як пишу в блог.

Колись напишу про те, як пишу 🙂

Але якщо коротко, то – коли сетаплю щось нове, то накидую в блог покроково те, що роблю, з копіпастою команд з консолі та пару слів про те, що там було.

Потім, як вже є час – то привожу в читабельний вид, і додаю новий пост.

Саме складне, особливо коли знайомишся з якось новою системою – це зрозуміти, про що саме писати, і як це все зібрати до купи та створити структуру нового посту.

Приклад чернетки:

Потім вже на вихідних – роблю переклад на англійську.

RTFM на інших платформах

Англійські пости репостяться на Medium, Dev.to.

В цьому році додались платформи Substack та Hashnode.

Нещодавно створив групу в LinkedIn, але там поки тільки один пост, бо ще не робив нових перекладів. Спробую робити репости і туди, подивимось, чи зайде людям.

Заодно нагадаю, що є Телеграм-канал з апдейтами – @rtfm, та група для обговорень – @rtfm.

Про автора

А що про себе написати-то?

В IT працюю з 2005 – починав “системним адміністратором” в компанії, де було 4 чи 5 ПК. Потім тех. підтримка Freehost.ua – досі люблю цей хостинг, і всі домени реєструю там. Далі був дата-центр Воля-кабль (не люблю) – теж тех. підтримка, потім “провідний інженер тех. підтримки” – то вже більше було системне адміністрування.

А от у 2013 потрапив на перший проект у “великому IT”, як я його називаю. Спочатку Luxoft на посаді Release Engineer, потім два проекти в Ciklum, вже як DevOps Engineer, потім мій перший продукт і стартап – BetterMe, де пропрацював майже 5 років.

BetterMe вважаю моєю “історією успіху”, бо прийшов туди, коли там був один ЕС2 в AWS і команда з 14 людей, а пішов, коли мали штук 10 Kubernetes-кластерів в різних регіонах, близько 150 ЕС2-інастансів, штук 40 інстансів серверів баз даних в AWS RDS Aurora, і команду у 200 людей.

Хоча номінально позиції досі називаються “DevOps Engineer” (вже давненько Senior, та й лідом і Head Of Devops побув), але по факту я більше Cloud Infrastructure Enginner та Site Reability Engineer, бо в основному займаюсь AWS, моніторингом та якоюсь базовою кібербезпекою.

Зараз теж в продукті, знов стартап, бо це неймовірно круто, коли ти маєш змогу побудувати щось своє, з самого нуля.  І почуття відповідальності за те, що будуєш – дуже драйвить, бо саме на тобі відповідальність за “фундамент” проекту, за його інфраструктуру.

Ну і мабуть, варто згадати, що з 2021 я став AWS Hero. Між іншим – перший з України.

AWS Hero: анонс June, 2021.

Ось наче й все.