ФОП: податки для нубасів, ч1 – вступ та відкриття рахунків Моно

Автор |  18/09/2022
 

На новому проекті бухгалтерію свого ФОП маю вести сам, отже, “Валєра! Настало твайо врємя!” – нарешті є прекрасний шанс поринути в деталі ведення власного ФОП, бо раніше за мене це робила бухгалтерія компанії.

Ну а раз така тема, а деталей там буде досить – то вирішив ще й нову рубрику на RTFM завести, а так як тема стосується тільки України та її податкової системи, то й мова постів в цій рубриці буде виключно українська.

ФОП та банки

Отже, що маємо наразі: у меня є ФОП 3 групи, 5% податку, подача декларації – раз на квартал, плюс щорічна декларація. Про групи та деклараціх якось напишу окремо, як буду подавати.

Між іншим, в Дії мають бути всі ваши документи в тому числі и по ФОП, де можна глянути деталі, наприклад – групу, бо до цього моменту я її навіть не знав 🙂

Для цього переходимо в Послуги – Податки ФОП, та при потребі – Детальна інформація (там же можна включити більше тесну інтеграцію с деякими банками, але про це теж згодом):

UkrSib Bank vs Monobank

Щодо банків та рахунків – маю відкритий колись давно ФОП-рахунок в UkrSib Bank, до якого є нарікання, наприклад операції з рахунками ФОП тільки в банківські дні та час, або необхідності відправляти на продаж валюту  до 13.00, щоб отримати кошти від продажу в той самий день, а не наступний.

Чому Моно? Бо по-перше – миттєві операції по рахунках, по друге, як кажуть – там набагато простіше виконувати всякі операціі по податкам, плюс тісна інтеграція з Дією. Але, нажаль, немає і не буде веб-морди. Будемо звикати. Доречі – є якийсь Бухалтерський кабінет, саме як WebUI, в якому мають бути доступні як раз операціі з податками та звітами.

Що буду робити – відкрию Моно ФОП в гривні, до нього – в USD, і передам IBAN нового долларового рахунку бухгалтерії нового проекту.

Перша компенсація (такий собі замінник слову “зарплатня”) тут буде на старий рахунок ФОП в Укрсибі (де мав радість знайомства с оформленням нових контрактів, хочется окремо записати), а вже всі наступні платежі підуть на новий Моно-рахунок.

Відкриття ФОП в Моно

Тут насправді особо нема й чого писати, бо як й усе в Монобанку – процесс досить тривіальний.

Вид економічної діяльності ФОП

Єдине, на що варто звернути увагу, це опис вашої діяльності – взагалі, Моно має витягти її автоматично, начебто з Дії, але можно описати вручну.

Він має співпадати з вашим Видом економічної діяльності. Якщо не знаєте його – то можно перевірити в Свідоцтві платника єдиного податку, або скористатися такими сервісами як https://opendatabot.ua, або його телегоботом – @OpenDataUABot:

Ну і сам процесс на кшалт “кілька разів кликнути “Окей, згода, погнали далі”. Нажаль, скріни з рос. версії:


Після відкриття рахунку в гривні – з’явиться можливість відкрити другий рахунок, в долларах. Там процесс ще простіший.

І нарешті маємо два рахунки – долларовий, на який приходить “експортна виручка” aka salary:

Та гривнєвий, на який буде переводитися гривня, виручена за продаж тієї самої експортної виручки, і з якого можна буде платити податки та переводити гроші на свої картки:

Далі треба буде потикати “Ліміти обігу ФОП”, ну і можно будет починати платити податки та подавати звіти.